Akce

Aktuálně



 Často hledané výrazy

Aktuality

Historie a typy roubených staveb a roubenek


Na českých a moravských lidových stavbách je nejběžnějším stavebním materiálem dřevo, neboť lesy od pradávna pokrývaly značnou část našeho území. Představuje tak základní konstrukční materiál jak u klasických roubených staveb, tak u staveb rámové konstrukce, kde kostra ze sviských sloupků a vodorovných trámů tvoří základní nosný prvek beď bez výplně, nebo s nenosnou výplní.


Jak již bylo uvedeno, roubené konstrukce lidových staveb byly na našem území nejběžnější. Jako roubené označujeme stavby, jejichž nosné stěny jsou vytvořeny vrstvením jednotlivých vodorovných trámů spojených na nároží přeplátováním. Tato základní stavební konstrukce vychází z materiálové základny i z dávné tradice slovanských domů. Zpočátku se od sebe roubené stavby v jednotlivých oblastech architektonicky příliš nelišily, později dochází k diferenciaci dle úropdnosti kraje. Dům se měnil i podle finančních možností vlastníka. Roubené chalupy dostávaly zdobné prvky (bohatě skládané štíty, palvače, kabřince, podstávky, orámování oken), začaly se stavět i patrové domy.
Roubené stavby jsou typické především pro naše horské oblasti, Jako Krkonoše, Jizerské a Orlické hory a jejich podhůří, Šumavu, pro Českomoravskou vrchovinu i Valašsko.

Uveďme si některé oblasti roubeného domu s jeho krajovými zvláštnostmi, které jsou typické pro danou oblast:

Severní Čechy v prostoru od Chebska až po Pojizeří a severovýchodní Čechy v oblasti Liberecka, Turnovska, Kostelecka a Broumovska byly krajem chladnějším, méně úrodným, ve vyšších polohách s pastvinářstvím. Roubené domy se stavěly nejprve přízemní, později patrové s předsazeným štítem, zpravidla s dřevěnou pavlačí, která umožňovala přístup do místností ve vyšším patře nad stájí, jež sloužily především jako skladovací prostory. Někdy se pavlač nacházela i na štítové straně. Charakteristickým znakem této oblasti jsou bohatě zdobené lomenice. Vysokou tesařskou a řezbářskou úroveň mají roubené domy především v oblasti Pojizeří a Turnovska. Místně se štíty pobíjely i barevnou břidlicí, složenou do různých oramentů. Na jihozápadě navazuje na tuto oblast hrázděný dům.

Roubené lidové stavby středních Čech se nevyznačují nějakou krajovou typologií. Potkávají se zde přízemní roubené chalupy s vyřezávanými pavlačemi, bohatými lomenicemi a podstávkami se stavbami jednoduše roubenými. Ve středním Polabí se vyskytují chalupy s bohatě členěnými lomenicemi, vyvinuly se zde chalupa se štítovou podsíní. Zvláštní pozornost je věnována tvarově bohatým klenutým branám. Nejedná se zpravidla o zóny roubené architektury, ale o pozoruhodné solitéty.

Roubený dům na Českomoravské vrchovině mívá podsazenou lomenici s podlomenicí, vrchol štítu se buď kosí malou valbičkou, nebo se zaobluje polokuželovitým kabřincem (kuklou) se spodním záklopem. Bednění štítu bývalo rozličně členěno, např. klasovitě do středního svislého švu, do kříže, do "slunce" a podobně. Zvláště okřídlení a záklopy byly bohatě zdobeny rostlinným dekorem. Specifickou formou roubeného domu byla usedlost s uzavženou zástavbou dvora v oblasti Poličky a Svitav.

Valaššká roubenka postihuje pastevecké oblasti Bečvy, Vsetína a Rožnovsko. Jeho počátky najdeme na začátkku 16. století. Jde vesměs o přízemní dům s podlomením, se vstupní síní a obytnou dýmkou nebo polodýmnou jizbou, kde se otevřené ohniště udrželo někde až do 20. století. Svou velikostí a výstavností se od chudých valašských chalup odlišovala fojtství, která byla zřizována šlechtou jako dědičné rychty. Zpravidla to byly patrové roubené obytné budovy s pavlačemi a rozsáhlým hospodářským dvorem.

Specifickým typem roubené stavby u nás je alpský volarský dům s nízkou střechou, importovaný do Šumavy z Bavorska. Jeho zvláštností je jednak krytý dvůr, který chránil hospodářství před množstvím sněhu, jednak alpská střecha, která nemá krokvovou soustavu krovu, nýbrž velmi nízkou sedlovou střechu, spočívající na podelně položených silných trámech. Krytina byla zatěžována kameny. Jednalo se o patrový dům s pavlačí po celé délce štítové stěny.

Pokud jste očarování malebností starých lidových roubených staveb, můžete se poohlednou po vlastní roubence.

Roubenka   Roubenka

 Roubený dům stavení

Více informací o těchto překrásných roubenkách získáte kliknutím na obrázek.

Použitá literatura: Lidová stavení opravy a úpravy

 

del.icio.us

Nejoblíbenější dřevostavby

Přihlásit se