Aktuality
Tip na výlet - Polabský skanzen Přerov - roubenky, sruby a další užitné dřevostavby
Víte že, první skanzen na světě vznikl v roce 1891 ve Stockholmu? ... a ten čtvrtý v pořadí byl právě skanzen v Přerově nad Labem. Ludvík Salvátor Toskánský na konci 19. století nechal upravit stavbu z počátku 18. století, bývalou panskou kovárnu a rychtu, na ”staročeskou chalupu“ a vybavit ji národopisnými předměty, pocházejícími z obce a okolí.
V současné době je v muzeu celkem 32 objektů převážně dřevostavby (roubenky a sruby), z toho 7 roubenek, 6 špýcharů a 2 stodoly. V zařízených interiérech a v dlouhodobých i sezónních národopisných výstavách je předváděn život venkovského lidu ve středním Polabí od konce 18. do poloviny 20. století. Součástí polabského skanzenu je i stará škola a ”zahrádky našich babiček“. V dubnu a v prosinci se v celém areálu pořádají tradiční zvykoslovné výstavy ”Jaro na vsi“ a ”Vánoce“.
1. Vrata s vrátky, sloupy a část oplocení
2. Roubenka
Chvalovice č.p. 9, pocházející asi z roku 1785. Nejběžnější a nejrozšířenější typ obydlí na polabské vesnici - tzv. trojdílný srub komorového typu s jednou světnicí, síní a komorou.
Nejzajímavější částí domu je bohatě skládaná lomenice s kuželovým kabřincem a makovičkou.
3. Roubený špýchar
Pocházející z přelomu 18. a 19. století. Dvouprostorová dřevostavba, sroubená z hrubě opracovaného smrkového dřeva, vně neomazaný. Má vzácně dochovanou valbovou střechu s holubníkem v podstřeší.
4. Památník obětí 1 . světové války
5. Rozcestník - milník od křižovatky cest u Nehvizdek
6. Kopie 3 figurálních úlů
7. Roubenka
Pocházející z osady Draho u Chleb č. p. 7, kde byla postavena v roce 1766 a do skanzenu přenesena r. 1972. Štít chalupy je prostě bedněný, na vrcholu ukončený valbičkou. Hospodářská část usedlosti - chlévy s kůlnou, původně rovněž roubené, byly dodatečně vyzděny z nepálených cihel a v tomto stavu také rekonstruovány.
8. Kamenná skruž studny ze statku v Mochově
9. Roubený dvouprostorový špýchar z Vlkavy
10. Roubená sušárna na ovoce z Rožďalovicka
Malá dvouprostorová dřevostavba se sedlovou střechou se skládá z krbového topeniště s velkým komínem a z větší uzavřené komory.
11. Zvonička "dvoják" z Kozovaz
12. Barokní socha sv. Jana Nepomuckého z Budiměřic
13. Rumpálová studna
14. Kopie sloupového pětipatrového holubníku z Opolánek pod Oškobrhem
15. Staročeská chalupa
Stará kamenná stavba si zachovala původní dispozici. Trámovými stropy, doškovou střechou, bohatě skládanou lomenicí a podsíní se třemi vyřezávanými sloupky byla chalupa opatřena na konci 19. století. Památkově chráněný objekt.
16. Roubené prasečí chlívky
17. Bývalá panská myslivna
18. Vjezd od statku
19. Kopie vjezdu od statku čp. 8 v Koutech (kolem roku 1793)
20. Soubor náhrobků a křížů ze zrušených hřbitovů v Poděbradech, Nymburce, Sadské a Vrbici
21. Roubený špýchar od fary v Křinci (druhá polovina 18. století)
Jednoporostorový, přepažený, srub na kamenné podezdívce s valbovou střechou a využitelným půdním prostorem. Stavba sice panská, ale dokládající mistrovství starých lidových tesařů.
22. Patrový roubený chmelařský špýchar z Mrzek
Tato dřevostavba je považována za poslední doklad v Polabí kdysi rozšířeného chmelařství. Roubené trojprostorové patro špýcharu je usazeno na dvě ohradní zdi a tři mohutné pilíře z hrubě opracovaného kamene. Zvláštní půvab celé dřevostavbě dodává pěkně vyřezávané bednění pavlače.
23. Bývalá panská bednárna s výstavním sálem a starou školou
24. Veřejná rumpálová studna z Dobrovice (konec 18. století)
25. Socha sv. Jana Nepomuckého z Poděbrad (z roku 1746)
26. Roubenka přenesená z Dymokur
Poměrně malá chalupa bezzemka. Je roubena z mohutných dubových trhanic uvnitř i vně omítnutá.
27. Srub ze Střihova
Typická obytná dřevostavba, skládající se z velké světnice, síně s vydělenou černou kuchyní a komory. Bylo sroubeno z dubových trámů a omazáno.
28. Roubený špýchar
Masivní jednoprostorová dřevostavba, sroubená z dubových trámů, se spárami vyplněnými hliněnou mazanicí.
29. Roubenka přenesená z Kovanic
V průčelí je úzká podsíňka, podpíraná dvěma profilovanými sloupky a jednoduchý bedněný štít s malou valbičkou. Dřevostavba je roubena z borových trámů a vně jen obílena.
30. Roubenka z Pojed u Rožd'alovic
Chalupa byla původně používána jako obydlí čeledína a výměnek. Je roubena ze smrkových trámů a sedlová střecha překrývá i částečně uzavřenou kůlnu za obytnou částí.
31. Roubená celodřevěná stodola
Jedná se o ojedinělý typ stodoly, který se vyskytoval pouze v nejsevernější části Nymburska a přilehlé oblasti Maldoboleslavska. Základem konstrukce stěn je masivní trám z tesaných hranolů, dolní polovina je vodorovně bedněná, v horní části jsou pole v rozích zavětrována ondřejskými kříži a vyplněna svisle štěpinami.
32. Roubený špýchar od čp. 25 ve Vinici
Masivní jednoprostorová dřevostavba, sroubená z dubových trámů, se spárami vyplněnými hliněnou mazanicí. Sedlová střecha překrývá i malou podsíňku.
33. Roubený špýchar ze Všejan