Aktuality
Topení dřevem = levné topení, 1. díl Kotel na dřevo
Kotle na dřevo se instalují nejen v místech, kde není zaveden plyn, ale stále častěji i v mnoha dalších domácnostech jako hlavní zdroj tepla, nahrazující stále dražší elektrické nebo plynové vytápění. Dřevem jsme topili odpradávna a opět se k němu vracíme, ale již na zcela jiné úrovni - peletkový kotel, zplyňovací kotel ...
Tradiční kamna na dřevo mají účinnost využití energie obsažené ve dřevě často nižší než 30%. Avšak moderní zplyňovací zařízení dosahují účinnosti okolo 90%. Spotřebují tedy 3x méně paliva na vytápění stejného prostoru.
Zplyňovací zařízení
Zplyňovací zařízení fungují na principu tlakového zplyňování dřeva, které v důsledku nedostatku kyslíku zuhelnatí a pak probíhá proces jeho úplného zplyňování. Horký plyn se při vysoké teplotě čistě spaluje.
V současné době je na trhu velký výběr domácích kotlů na dřevo.
Prohořívající kotle
Prohořívající kotle jsou nejjednodušším typem kotlů, pracujícím na principu jako klasické kamna na dřevo. Vzduch vniká zespoda a prochází palivem nahoru.
Palivo shoří rychle a plyny jen částečně.
Učinnost těchto kotlů je tedy nízká - přibližně okolo 50%.
V moderních kotlích tohoto typu je spalovací komora z keramiky, která jakožto dobrý izolátor udržuje teplo uvnitř komory. Tím se dosahuje vysoké teploty spalování a účinnějšího hoření. Běžná učinnost takového typu kotle je 65 až 75%.
Zplyňovací kotle
Při hoření dřeva dochází k pyrolytické destilaci, při které se všechny složky paliva zplyňují.
Spalování probíhá ve třech stupních v jednotilivých zónách kotle. V první zóně se dřevní hmota vysouší a zplyňuje, ve druhé hoří dřevní plyn a ve třetí probíhá dohořívání. Takový to systém spalování zajištuje vysokou účinnost - často i 90%.
Řízení zplyňovacího kotle zajišťuje elektronický regulátor. Nároky na jeho obsluhu jsou minimální. Popel se odstraňuje jednou za 3-5 dní.
Ve zplyňovacích kotlích spalujeme suchou dřevní hmotu, počinaje odpadem jako jsou dřevní štěpky až po velké polena nebo dřevní brikety.
Kotle na pelety
Součástí automackých kotlů na plelety jsou i zásobníky pelet, zkonstruované tak, aby objem paliva postačil na 10 až 14 dní. Objemy těchto zásobníků většinou 400-1000 litrů. Palivo se ze zásobníku posouvá k závitovému dopravníku, odtud do provozního zásobníku a následně do kotle.
Údržba peletkového kotle je nenáročná. Cca jednou za 5 týdnů se vysype popel a pročistí průduchy.
I když prvotní investice do peletkového kotle je vyšší než do plynového. Provozní náklady jsou však o třetinu nižší.
A co můžeme v kotlích na dřevo spalovat?
Palivové dříví
Dřevní štěpka
Dřevěné brikety
Dřevní pelety
Více o jednotlivých druzích naleznete zde
Čím topit v krbu? více se dočtete zde
Dřevník propracovaný do všech detailů nabízí bezpečné uložení palivového dříví více informací zde
Další články k tématu TOPENÍ:
Dřevník
Topení dřevem = levné topení, 1. díl Kotel na dřevo
Topení dřevem = levné topení, 2. díl Palivové dříví, dřevní štěpka, dřevěné brikety a dřevní pelety