Aktuality
Volary - šumavské roubenky a dřevostavby
Horské městečko Volary ukrývá celou řadu typických dřevostaveb pro oblast Šumavy tzv. šumavských roubenek alpského stylu.
Volary leží na Volarském potoce pramenícím nedaleko Jedlové ve střední části Šumavy a stékajícím přímo do kotliny, v níž bylo městečko vystavěno. Název městečka je odvozen od chovatelů dobytka, kterým se říkalo volaři. Z hlediska památkové péče je bezesporu nejhodnotnější části Volar soubor roubenek šumavských domů alpského typu. Krajinný ráz městečka je neodmyslitelně určován prostředím národního parku Šumava.
Volareské roubené nebo poloroubené domy s podkrovní světnicí, vyřezávanou pavlačí v předsazeném štítě a sedlovou střechou pocházejí většinou z 18. století. Byly příbytky zemědělců, chovatelů dobytka.
Nejvíce jich najdete při potoce v severní části města. K nejlépe zachovaným ukázkám původního volarského domu patří čp. 41, 42, 67, 70, 71, 81, 99, 102, 159, 160, 162 - 164, 171 aj.
Z hlediska konstrukčního a materiálového řešení se jedná o polopatrové nebo patrové stavby zcela nebo zčásti roubené, s postupně se zvyšujícím podílem konstrukcí zděných z kamene (nejdříve vyzdívána spodní soklová část nebo střední část s kuchyně s komínovými tělesy, polopatro ponecháno roubené). Původní šindelovou krytinu charakteristickou pro celou oblast Šumavy a užívanou rovněž ve formě obkladu roubených stěn později nahrazují šablony nebo jiný typ nespalné střešní krytiny. Na dobových fotografií můžeme na šindelových střechách ještě najít různá dřevěná bidla a kameny, sloužící k zatížení krytiny před vlivy povětrnosti.
V jedné roubené dřevostavbě je také Volarské muzeum.