Akce

Aktuálně



 Často hledané výrazy

Aktuality

Dřevěná okna nebo plastová okna?


Toť otázka...

Okna propojují naše domovy s vnějším světem i tvoří přirozenou bariéru mezi nimi.

Při výběru toho "pravého" okna pro nás hodnotíme tepelně-technické parametry i estetickou hodnotu, tak aby výsledek byl nejen funkční, ale i harmonizující se stylem celého objektu.


oprava oken, staré dřevěné oknaOkna jsou součástí našich domů odpradávna. Z malých čtvercových otvorů se postupně vyvinuly okna nejrozličnějších rozměrů a tvarů. Ať již jsou okna jakýchkoliv tvarů musí respektovat základní pravidla.

Plocha oken by měla tvořit minimálně 1/10 podlahové plochy místnosti.


U střešních oken dokonce 1/8 podlahové plochy místnosti.

Důležité je také umístění oken vzhledem ke světovým stranám.
Okna obytných místností je nejvhodnější orientovat na východ, jih a západ. Severní fasádu se snažíme z důvodu nejvyšších tepelných úniků ponechat celistvou. Pokud již na severní straně okna jsou, bývají to okna koupelen, WC a technických místností. Samozřejmě u některých domů, díky jejich umístění v terénu, to není možné zcela optimálně dodržet. Více k tématu orientace domů a budov vůči světovým stranám naleznete zde.

Kromě tepelně-izolačních vlastností požadujeme u oken i dostatečnou izolaci proti hluku a bezpečností prvky proti vniknutí zlodějů.

V současné době jsou na trhu okna, z hlediska materiálu, dřevěná, plastová a kovová (hliníková či z nerezu). Popřípadě kombinovaná z více druhů již jmenovaných materiálů.

Okna podle umístění dělíme na okna v obvodových stěnách, střešní okna a vikýřová okna.

Materiál pro výrobu oken si investor obvykle volí sám. Pouze u historických budov je nucen dodržet původní typ materiálu z důvodu zachování architektonické celistvosti stavby.

V současné době jsou velmi oblíbená střešní okna. Je však důležité upozornit že určitým způsobem snižují životnost střechy. Máme-li tedy možnost, raději volme okna ve štítu domu nebo ve vikýři.

Dnešní technologie již nijak neomezují investora, co se týče tvarů oken. Není problém vyrobit okno kulaté, oválné či dokonce s ohýbaným sklem. Určitým omezením bývá pouze vyšší cena atypů.

Izolační vlastnosti okna

Dlouhodobým zkoumáním bylo prokázáno, že přes stavební výplně (okna a dveře) uniká nejvíce tepla z budov.

Proto musíme při výběru oken brát v úvahu hlavně tepelněizolační vlastnosti oken. Prostup tepla okny je ovlivněn druhem a způsobem zasklení, konstrukcí ránu a kvalitou návaznosti okna na stěny budovy.  Souhrn tepelněizolačních vlastností udává hodnota U.

Pro skleněnou výplň by hodnota U neměla překročit 1,1 W/m2K a pro rám by neměla být vyšší než 2,2 W/m2K.

Zasklívání se provádí izolačními skly, které jsou tvořeny dvěma nebo třemi tabulemi pokoveného skla. Pokovování skla se provádí napařením skla malou vrstvou na bázi kovu, která omezuje únik tepla ven z místnosti a současně je i filtrem slunečního záření. Tabule skla jsou osazeny v distančním rámečku, jehož součástí je výplň, která pohlcuje vlhkost v prostoru mezi skly a zabraňuje nežádoucí kondenzaci vodní páry. Meziskelní prostor je vyplněn obvykle vzácnými plyny – argon, xenon nebo krypton. Poslední jmenovaný krypton je nejúčinnější, ale také nejdražší.

Dřevěné okna, plastové okna nebo hliníkové okna?

dřevěná oknaHistoricky nejpoužívanější je samozřejmě dřevo a cenově nejdostupnější je pak smrkové dřevo, kvalitnější je však borovice a modřín. Do vyšší jakostní i cenové kategorie řadíme dub, buk a olši nebo také tropické dřeva meranti a merawan.

Dřevěná okna jsou od pohledu příjemná a hodí se k většině ostatních materiálů. Dnes nejpoužívanější eurookna jsou vyráběny z několikavrstevných lepených hranolů. Toto zpracování dřevo oproti klasickému rostlému dřevu vyniká lepší tvarovou a objemovou stálostí a ve výsledku nabízí okna nejenom kvalitnější, ale i trvanlivější. Nelze však opomenout, že i moderní dřevěná eurookna vyžadují pravidelné ošetření rámu po několika letech. Pro základní nátěr se používají vysoce elastické laky, které mění rozměr spolu se dřevem a lépe odolávají povětrnostním vlivům. Navíc je vhodné čas od času tyto laky doplnit o nátěr zacelující mikrotrhliny. Pro obnovení nátěru pak stačí povrch důkladně očistit od uvolněné barny, mírně zdrsnit a natřít nebo nastříkat vodouředitelnou barvou. Skvělým pomocníkem při této práci jsou stříkací pistole viz. zde

Díky snadné údržbě a nízké ceně dřevěná okna pomalu vytlačují okna plastová.

Základem plastových oken je obvykle ocelová konstrukce potažená vrstvou tvrzeného PVC. Okenní rám je většinou u novějších typů pěti až sedmi komorový. Zde však neplatí jednoduchá úměra „více komor = lepší vlastnosti“, hodně záleží i na zpracování, konstrukci a typu použitého těsnění.
Použitý plast je recyklovatelný a využívá se při výrobě oken nových. 

Nepříliš časté pro obytné budovy jsou hliníkové okna. Hliník zaujme vzhledem, pevností a dlouhou životností. Je lehký, dobře se zpracovává a těsní. Nevýhodou je však vyšší tepelná roztažnost, vodivost a cena.

Rekonstrukce oken nebo výměna oken?

Pokud máte okna kastlová okna (špaletová okna) tak vězte, že jsou srovnatelná s moderními okny a jsou zdařilá i esteticky. Pokud není dřevo zkoucené a napadené hnilobou stojí za to renovovat.

Ukazatelem životnosti oken je nejvíce namáhaná spodní část oken umístěných na jižní nebo západní straně domu.

Při renovaci je okna nutné zbavit starého nátěru, zbrousit, vykytovat, opět zbrousit a provést základní a vrchní nátěr. Více o barvách určených k renovaci oken zde.

Ať máte jakákoliv okna, vždy je musíte pravidelně kontrolovat.

dřevěná okna

del.icio.us

Nejoblíbenější dřevostavby

Přihlásit se