Aktuality
Dřevostavby sakrální, roubené kostelíky, modlitebny a zvonice
Sakrální stavby typu kostelíky, modlitebny a zvonice se vyvinuly z klasických srubových domů.
Nejstarší dochované dřevěné kostely pochází z 15. století a stavěli je prostí vesničtí tesaři, kteří se nechali inspirovat městskou sakrální architektůrou.
Roubený původně pravoslavný kostel
Najdeme mezi těmito "roubenkami" kostely v gotickém stylu, evangelické a řeckokatolické kostely, ale i pravoslavné srubové stavby.
Dřevostavby kostelů byly vesměs menších rozměrů, ale i přes to překvapí monumentálním vzhledem. Všechny jsou nesmírně citlivě zasazené do okolní krajiny, a podtrhují její půvab.
Farní dřevěný kostel ve Velkých Karlovicích
Na některých místech se zachovaly i dřevěné zvonice nebo ohrazené vstupy se vstupním portálem, které lze také přiřadit k velmi hodnotným památkám lidové architektůry. Byly tvořené ze sloupkové konstrukce se ztužidly a zajímavě řešenými tesařskými spoji a ozdobnou konstrukcí střechy. Dominantní střešní krytinou těchto sakrálních dřevostaveb je bezesporu štípaný šindel.
Dřevěná zvonice kostela sv. Ludmily v Mělníku
Dřevěný kostel v Bílé byl postaven v sedmdesátých letech 19. století. Vysoká a štíhlá věž připomíná severskou srubovou architekturu. Složitě členěná střecha včetně zalámovaného půdorysu dokládá zručnost řemeslníků.
Nejstarší dochovaný dřevěný kostelíček v republice se nacházá na jižním okraji města Broumov byl vystavěn v původní podobě r. 1177. Celodřevěná jednolodní stavba orientovaná k východu stojí na nízké kamenné podezdívce. Střeše vévodí štíhlá osmiboká věž, presbytář je pravoúhle uzavřený, interiér osvětluje po obvodu 15 oken.