Aktuality
Jak odstranit plíseň
Pár rad pro všechny, u kterých se po vlhké zimě objevil nečekaný návštěvník – plíseň.
Už vlhkost vyšší než 55% postačí plísni „k životu“. Vdechování spor plísní vyvolává alergie a dráždivý kašel a postupně může přivodit i vážnější průduškové astma.
Zdrojem vlhkosti jsou pokojové květiny, akvária a samozřejmě i lidé. Běžný člověk s dýcháním „vypustí“ do vzduchu cca 3 litry vody denně. Dýchejme dál, ale při výskytu plísní je nesmysl mít doma akvárium a 50 květináčů. Dalším velkým prohřeškem proti vlhkosti je např. sušení prádla v bytě.
Jak odstranit plísně
Na trhu je mnoho přípravků, které plísně z malých ploch odstraní rychle a účinně. Stačí postižená místa postříkat, nechat několik minut působit a poté zbytek postřiku setřít.
Když je postižení velké, omítka musí dolů. Odstraňte malbu špachtlí, natřete zeď penetračním nátěrem, následně dvěmi vrstvami barvy s přísadou fungicidního roztoku, používá se jako preventivní ochrana proti dalšímu růstu plísní.
Prevence proti plísním
Větrat a větrat a větrat… proudící vzduch je největším nepřítelem plísní. Ale jak správně větrat?
Nejlepším způsobem je větrat rychle a intenzivně. Všechna okna dokořán na pár minut a rychle opět zavřít. Konstrukce domu neprochladne a všechen vzduch se vymění. Pozor, toto neplatí , pokud venku prší. Ráno větrejte všemi okny dokořán cca po dobu 5 minut. V průběhu dne dle možností a okolností (vaření, praní aj.) V koupelně vždy po použití.
Větrání pomocí „vyklopení okna“ používejte jen v létě. Jinak vždy platí zásada OKNA DOKOŘÁN.
Prevence proti plísni
Preventivně je vhodné využívat elektrické vysoušeče. Jsou mnohem účinnější než tablety proti vlhkosti. Co Ceresit vysuší za 1 měsíc, to elektrický vysoušeč za 10 hodin. Hlavní zásadou při vysoušení pokojů je, zavřít okna a dveře a zatopit. Čím je vyšší pokojová teplota tím je vysoušení účinnější.
Jak předejít plísním
1. Topte dostatečně i v předjaří a sychravém podzimu. V obytných místnostech by teplota v zimě neměla klesat pod 20 - 21 °C.
2. Větrejte pravidelně.
3. Je-li to možné, zateplete fasádu domu. Omezíte tepelné mosty v konstrukci.
4. Nesušte prádlo doma.
5. Při žehlení větrejte.
6. Nemějte mnoho pokojových rostlin.
7. Nepořizujte si akvárium.
8. Při vaření používejte digestoř.
9. Při vaření používejte poklice na hrnce.
10. Po sprchování dostatečně vyvětrejte koupelnu.
11. Nemějte nábytek přiražený přímo ke zdím.
10. Plíseň likvidujte hned v počátku.
11. Vymalujte byt barvami s protiplísňovými látkami.
12. Jsou-li stěny náchylné k výskytu plísní, nikdy je netapetujte.