Akce

Aktuálně



 Často hledané výrazy

Aktuality

Kanadská borůvka - pěstování kanadské borůvky


Kanadské borůvky jsou nejenom krásným doplňkem zahrady, ale jsou i velmi chutné a zdravé. Jak správně a úspěšně pěstovat kanadské borůvky?


kanadská borůvka, kavadské borůvky, řez borůvky, jak pěstovat borůvkyKanadské borůvky vyžadují propustnou lehce písčitou kyselou půdu. Optimální pH půdy je 3,5 až 4,5.

Na našich zahradách obvykle půda toto pH nedosahuje, proto je nutné kyselost půdy upravit. Kyselost půdy upravte přimícháním rašeliny nebo úplnou výměnou půdy. Musíte vykopat jámu do hloubokou asi 0,5 metru a širokou cca 1-1,5 metru. Vykopanou zeminu nahraďte substrátem rašeliny s pískem v poměru 4 :1.

Kyselost půdy výrazně zvýšíte i přimícháním štěpky, "hrabanky", kůry či pilin z jehličnatých dřevin. Stejného účinku dosáhnete přidáním substrátu pro kyselomilné dřeviny, který koupíte v zahradnictví. Kyselost půdy trvale udržíte hnojením síranovými formami draselných a dusíkatých hnojiv a superfosfátů.

Nízká kyselost půdy bývá hlavní příčinou neúspěchu při pěstování kanadské borůvky.

Keřík kanadské borůvky je dostatečně mrazuvzdorný a bez poškození snášít teploty pod -30 °C.

Borůvky sázejte na slunné místo s dostatkem vláhy. Pravidelnou zálivku korigujte s povětrnostními vlivy. Borůvka je citlivá na přemokření.

V ideálních podmínkách dorůstá borůvka do výšky až 2,5 m. Slunce a dostatečná zálivka v době dozrávání plodů výrazně ovlivní kvalitu a množství plodů.

Ideální termín výsadby je brzké jaro a raný podzim.

Borůvka má mělký kořenový systém, proto sázejte takřka zároveň s půdou.

Květy borůvky kanadské / chocholičnaté jsou samosprašné, avšak opylení pylem jiné odrůdy zajistí větší bobule i vyšší úrodu. Sázejte proto vždy více odrůd.

Mladý borůvkový porost nesnáší zaplevelení, proto hned po výsadbě nastýlejte dřevěnou štěpkou, drcenou kůrou či pilinami až do výšky 7 centimetrů. Stejnou službu učiní i černá netkaná textilie. Nastýlka udržuje příznivé mikroklima, obohacuje půdu o organickou hmotu a v zimě  chrání půdu před promrznutím.

Rostliny neokopávejte, plevel vytrhejte

Řez borůvky zlepšuje kondici rostliny a zvyšuje úrodu. Optimální termín řezu je časné jaro.

První dva roky po výsadbě ponechte na rostlině jen silné vzpřímeně rostoucí výhonky, ostatní odřízněte u země. Řezem odstraňte i výhonky s květními pupeny, aby se rostliny předčasnou úrodou nevysilovaly. Cílem tohoto řezu je podpora  růstu rostlin a tvorba dostatečného množství silných výhonků.

V dalších letech slabě rostoucí odrůdy vyžadují silnější, čili hlubší řez než silněji rostoucí odrůdy. V plné plodnosti, tedy šestý až osmý rok po výsadbě, mají mít rostliny 7 až 12 výhonků různého věku, ale ne starší než čtyři roky.

Nejprve odřízněte všechny mrazem, chorobami a škůdci poškozené a polámané části rostliny. Dále odstraníme staré převislé odplozené části větví, slabé a tenké rozvětvené výhonky, které zahušťují keř. Zkrátíme příliš vysové a vyčnívající větve. Dále odstraníme větve, které vyrostly z kořenového krčku. Odřízněte i horizontální odplozené větve a jen vzpřímeně rostoucí výhony.

Borůvka vyžaduje rovnoměrnou závlahu, ale ne přemokření. Ideálním zdrojem vláhy je dešťová voda.

kanadská borůvka, kavadské borůvky, řez borůvky, jak pěstovat borůvky

Plody borůvky jsou zralé a nejvhodnější ke sklizni po jednom až dvou týdnech od zfialovění.

Borůvky začínají plodit třetím až čtvrtým rokem a plně plodí šestým rokem. Keře jsou dlouhověké, běžně se dožívají 30 let.

Pokud dodržíme všechny pěstitelské zásady, sklidíme každým rokem 2,5-5 kg borůvek z každého keře.

Plody borůvek obsahují třísloviny, antioxidanty, bioflavonoidy, karotenoidy, provitamín A, resveratrol, vitamín C, vitamíny skupiny B, ovocné cukry, malé množství tuků, mikro- a makroprvky (hořčík, draslík, mangan, železo, měď, zinek, chrom). Borůvky zlepšují noční vidění a léčí šeroslepost; zlepšují imunitu a působí preventivně a léčebně (jako doplňující prostředek) proti infekcím; prodlužují život, chrání před stařeckou demencí, pomáhají při průjmech a jiných střevních onemocněních; zvyšují množství moči, čímž napomáhají odvodňování a léčbě některých otoků a zánětů močových cest; snižují hladinu cholesterolu a tuků v krvi, chrání tělesné buňky proti volným radikálům; prospívají regeneraci sliznic; podporují úsilí obézních o snižování tělesné hmotnost; mají i uklidňující a protistresový účinek. Borůvky zvyšují odolnost vůči radiaci.

del.icio.us

Nejoblíbenější dřevostavby

Přihlásit se