Akce

Aktuálně



 Často hledané výrazy

Aktuality

Nová chata versus stará aneb plísně v domě nejsou pro mě


Chataření v posledních letech zažívá boom. Počet chatařů rok od roku stoupá a mnoho z nás právě přemýšlí jak se mezi hrdé majitele chat a chalup také zařadit. Základní otázka, kterou si klade většina z nás „chatařů čekatelů“ … Nechat si postavit chatku novou anebo koupit starší a investovat do její rekonstrukce? Toť otázka a každá rada drahá…


Pokud chcete vsadit na jistotu, tak doporučuji jedině chatu novou. Bude postavena přesně podle vašich představ, nová nebude potřebovat několik let žádné další investice, ale hlavně vám nepřipraví nemilé překvapení v podobě dřevokazných hub. Bohužel, právě jimi „trpí“ nejedna starší „chatka na prodej“, jelikož bývá delší čas nevyužívána, nevětrána, nevytápěná no prostně nechána na pospas oněm dřevokazným houbám.


Houbové kolonie
(laicky nazývané plísněmi) uvolňují do ovzduší těkavé organické látky, které způsobují nepříjemný zápach a neblaze působí na zdraví člověka – vyvolávají řadu alergií. Vedle negativního vlivu na zdraví člověka, nelze samozřejmě opomenout ani poškození majetku.

Dřevokazné houby přicházejí poznenáhlu a ve chvíli, kdy jsou již viditelné je nutný radikální zásah. Podle mechanismu rozkladu dřeva je dělíme do tří základních skupin.dřevomorka, jak poznat plíceň

  • Houby bílé hniloby
  • Houby hnědé hniloby
  • Houby měkké hniloby

Dřevomorka domácí vytváří rozlité plodnice o velikosti 2-10 mm s vyvýšeným bělavým valem. Roste i v relativně suchých prostorách.  Napadlé dřevo se rozpadá na drobné kostičky.

Popraška sklepní naopak bují dřevomorka, jak poznat plíceňv chladných a vlhkých prostorách. Plodnice lpí na dřevu a jsou jen 1 mm vysoké, tuhé okrově hnědé až zelené. Na rozdíl od dřevomorky nejdou snadno oddělit od podkladu.

Pórnatka velkoporá má rozlité plodnice s rourkami od 10 do 30 cm.

Trámovka plotní má plodnice štětinaté okrové až tmavě hnědé barvy. Nejčastěji se vyskytuje na trámech a okenních parapetech. Napadené dřevo se zdá na povrchu zdravé, avšak uvnitř je nevratně poškozené. Za dlouhodobého sucha houba umírá.

Bohužel, v růstu dřevokazných hub v sezonních budovách napomáhá i tzv. chladový šok, který krátkodobě zrychluje jejich růst v období začátku chatařské sezóny.

Cílem dřevokazných hub je téměř výhradně masivní dřevo. Různé typy překližek a lamelových dřev jsou vůči napadení odolné. Mohou však, zejména ve vlhkém prostředí posloužit jako podklad pro růst a šíření mikroskopických hub.

Prevencí výskytu dřevokazných hub je především sucho, časté větrání a kontroly rizikových míst se zvýšenou vlhkostí. Kromě sklepů a koupelen je vhodné pravidelně kontrolovat i okenní parapety, zárubně, prahy a půdní konstrukce.

V současné době je na trhu mnoho přípravku k ošetření napadeného dřeva, avšak proti dřevomorce domácí účinný prostředek dodnes neexistuje. A tak zůstává jedinou správnou alternativou výměna napadených částí dřevěné konstrukce.

Chcete-li předejít předem prohrané bitvě (a to bohužel ve většině případů) s dřevokaznými houbami, nechte si postavit dřevěnici vašich snů od zkušených profesionálů. Je to investice, který se vám jistě časem vrátí.

nové chaty a chalupy

 Nové a 100% bez plísně s mnohaletou zárukou...

del.icio.us

Nejoblíbenější dřevostavby

Přihlásit se