Akce

Aktuálně



 Často hledané výrazy

Aktuality

Radon v domě, radonová mapa, měření radonu


Co je nutné vědět o radonu?


Nebezpečný radon v domácnosti

Radon je inertní radioaktivní plyn, který vzniká postupnou radioaktivní přeměnou izotopu uranu U238.

Tento plyn má tendenci expandovat do volných prostorů v hornině a takto se dostává až k zemskému povrchu. Ve volné atmosféře je neškodně rozptýlen v ovzduší. Ovšem pokud se nebezpečný radon dostane do styku se základovou konstrukcí stavby, může netěsnostmi proniknout dovnitř.

Samotný radon nezpůsobuje vážnější ozáření organismu, avšak produkty jeho přeměny mají tendenci se usazovat na povrchu plicního epitelu. Tyto dceřiné produkty vysílají zejména záření alfa, které přispívá ke vzniku zhoubného nádoru plic.

Způsoby měření radonu

Koncentrace radonu v interiéru se mění v průběhu dne, týdne i roku v závislosti na klimatických podmínkách a způsobu užívání objektu. Proto by bylo ideální měřit hodnotu objemové aktivity radonu (OAR) jako roční průměr.

Z důvodu prodlení v případě kolaudace objektů nebo udělení stavebního povolení je nutno měření urychlit. Měření v interiéru stávajícího objektu probíhá po dobu jednoho týdne v předepsaném počtu místností. Před zahájením novostavby se provádí tzv. měření radonu půdního vzduchu, na jehož základě se stanoví kategorie radonového rizika, a protiradonová opatření budoucího objektu se navrhnou na základě výsledku tohoto měření.

Objemovou aktivitu radonu (OAR) stanovujeme pomocí přístroje složeného z detektoru radonu (tzv. elektret) a čtecího zařízení.

Směrné hodnoty OAR v pobytových místnostech jsou určeny vyhláškou č.307/2002 Sb.:
400 Bq/m3 – pro pobytové prostory staveb, kde kolaudační rozhodnutí nabylo právní moci před účinností vyhlášky
200 Bq/m3 – pro pobytové prostory staveb, kde kolaudační rozhodnutí nabylo právní moci po účinnosti vyhlášky

Co dělat proti radonu?

Při vyšších hodnotách OAR musíme zvýšit přirozené větrání.

Pokud naměříme OAR vyšší než 1200 Bq/m3 je nutné provést zásadní stavební úpravy objektu.

Radonová mapa

Mapy radonového indexu orientačně naznačují průměrnou míru výskytu radonu v různých jednotkách geologického podloží. Geologické podloží je přitom nejvýznamnějším zdrojem radonu v objektech.

radon, radonová mapa, měření radonu

Radonové mapy mají pouze orientační charakter a neslouží pro stanovení radonového indexu či míry rizika na konkrétních pozemcích či dokonce v konkrétních objektech!

 

del.icio.us

Nejoblíbenější dřevostavby

Přihlásit se