Akce

Aktuálně



 Často hledané výrazy

Aktuality

Sruby a roubenky v zajetí velikonočních tradic


Velikonoce se u nás slaví od nepaměti, připomeňte si jejich kouzlo v malebném prostředí Skanzenu v Rožnově pod Radhoštěm.


Roubenky a sruby 

Na ZELENÝ ČTVRTEK se podle liturgie zavázaly zvony a na jejich místo nastupují klapotáři, rapačáři - až do Bílé soboty obcházeli domácnosti a svými klapotkami, rapači a řechtačkami oznamovali ranní a večerní klekání a také poledne. Věřící si v tento den připomínají poslední večeři Páně. Zelené pokrmy konzumované v tento den zaručovaly stálé zdraví po celý rok.

VELKÝ PÁTEK je dnem přísného půstu a hlubokého smutku. Nevykonávaly se žádné zemědělské práce – nesmělo se hýbat zemí, do níž byl položen Kristus, z téhož důvodu také nepracovali hrnčíři. Byl to ale nejvhodnější den k hledání pokladů, země se prý sama otvírala. Domácnosti se připravovaly na svátky, na konec velkého půstu. V ten den se moc nejedlo, pekly se jidáše – pečivo z kynutého těsta tvarované do podoby zkrouceného provazu. Ráno ještě před východem slunce odcházely celé rodiny umýt se k tekoucí vodě, aby si všichni zachovali zdraví po celý rok.

BÍLÁ SOBOTA bývala v dobách prvního křesťanství dnem přijímání nových členů do řad církve. Symbolická očista vodou a bílé roucho – odtud pravděpodobně pochází i označení tohoto dne. Velkou roli sehrával při obřadech oheň. Ráno se před kostelem světilo dřevo a oheň, jímž se pak zapálila velikonoční svíce – paškál. Z posvěceného dřeva se zhotovily doma křížky, které v neděli odpoledne zapichovali hospodáři do polí jako ochranu proti blesku a krupobití. Nelze také opomenout stavění Božích hrobů.

Roubenky a sruby

Na BÍLOU SOBOTU 3. dubna 2010 je od 9.00 hodin připraven jarmark velikonočního zboží – bohatý výběr kraslic, tatarů, rapáčů, píšťalek, velikonočně zaměřené keramiky, pokrmů postních i svátečních. Po celý den budou pro dobrou pohodu vyhrávat rožnovské muziky JÁNOŠ a STARÉ GATĚ.

Na HOD BOŽÍ VELIKONOČNÍ v neděli 4. dubna 2010 nabídne od 9.00 hodin rožnovský skanzen bohatý kulturní program. TERCHOVSKÁ MUZIKA souboru Pupov přivítá návštěvníky hned u vchodu a k dobré pohodě jim pak bude vyhrávat spolu s cimbálovkou KOTÁR po celý den. V Billově chalupě tetičky připraví jarní polévku a budou barvit v cibulové slupce vajíčka. „Neseme Mařenu..." je název programu, ve kterém se v 10.30 a ve 13.30 představí soubory MALÝ RADHOŠŤ a RADHOŠŤ z ROŽNOVA P. R. Od 12.00 hodin bude patřit palouk v Dřevěném městečku souboru VONIČKA z HAVÍŘOVA.

Koncert sboru CATENA MUSICA si nechte ujít v 11.30 a ve 14.00 hodin v kostele sv. Anny. Od 15.00 je v Janíkově stodole připraven koncert cimbálové muziky a tanečníků z KOTÁRU nazvaný „S Kotárem přes kotáry". A zkrátka nepřijdou ani ti, kteří se budou chtít podívat, jak se pletou tatary, zdobí kraslice či vyrábějí březové metličky.

VELIKONOČNÍ NEDĚLE – to byl veliký svátek, nepracovalo se, skončil půst a k obědu jako sváteční pokrm bývala kůzlečí, skopová, králičí nebo vepřová pečínka. V kostele se světívaly pokrmy – maso, vejce i pečivo. Věřilo se, že pokud posvěcené vajíčko sní společně celá rodina, bude po celý rok držet pohromadě. O dobré sváteční jídlo se starala hospodyně, ale mládež se už připravovala na šmigrust, kúpačku, buďačku či mrskačku.

VELIKONOČNÍM PONDĚLÍ přišla ke slovu bříza a její mladé pruty, z vrbových prutů splétali mládenci tatary a na horách dobře posloužil jalovec. K tomu patřilo také polévání děvčat vodou, která v tomto případě měla funkci nejen očistnou, ale také ozdravnou a magickou. Až v pozdější době bylo polévání vodou vystřídáno voňavkou. Děvčata prostřednictvím velikonočních vajíček, k jejichž malování a zdobení používala nejrůznější techniky, vyjadřovala svůj vztah ke šmigrustníkům. Význam měla nejen použitá barva, ale také způsob zdobení. Samozřejmě nejvýmluvnější byly veršíky.

Roubenky a sruby

ČERVENÉ PONDĚLÍ 5. dubna 2010 bude ve skanzenu od 9.00 hodin ve znamení sváteční šmigrustové pohody, kterou ještě umocní cimbálové muziky SOLÁŇ a JAVOŘINA.

V 11.00 a ve 14.00 hodin se s lidovými zvyky a jarními písněmi a tanci představí dětský folklorní soubor RADOSŤ z TRENČÍNA.

Valašské dřevěnice uprostřed velikonoc

 

del.icio.us

Nejoblíbenější dřevostavby

Přihlásit se