Akce

Aktuálně



 Často hledané výrazy

Aktuality

Stavba kmene stromu


Pořád mluvíme o dřevě, ale nezapomínejme na to, že nejdříve to byl strom a pak kmen...


Strom se latinsky nazývá arbor. Jedná se o dřevinu se zřetelným hlavním kmenem. Kmen je v dolní části bez větví.
Podle výšky se stromy dělí na vysoké: nad 30 m, středně vysoké: 8-30 m, nízké: 2-8 m, trpasličí: 0,8-2 m a zakrslé: pod 0,8 m.
V dnešní době je za strom považována každá krytosemenná dvouděložná rostlina. U nahosemenných rostlin za strom považujeme výhradně dřevinu.
Podívejme se, jak vypadá kmen stromu uvnitř. Ten, kdo se seznámil s anatomií stromu, snáze pochopí, proč má dřevo tolik skvělých vlastností.
Na povrchu stromového kmenu je vnější kůra (borka), která strom chrání před vnějším nebezpečím. Neustále dorůstá, zadržuje dešťovou vodu a zabraňuje nadměrnému odpařování vody za slunečných dnů. Borka strom rovněž chrání před teplotními extrémy, před dřevokaznými houbami a hmyzem.
Vnitřní kůra (lýko) má funkci zásobovacího vedení stromu: rozvádí živiny do všech jeho částí. Lýko pracuje omezenou, poměrně krátkou dobu. Poté se mění v korek a nakonec se stává součástí ochranné vnější kůry (borky).
Buněčné pletivo (kambium) je ta část kmene, která roste. Růst buněčného pletiva vyvolávají tzv. aluxiny – hormony, které přicházejí lýkem s živinami z listů nebo jehličí. Na jaře a v létě tvoří pletivo velké buňky (z jižní strany větší než ze severní), zatímco na podzim mnohem menší – díky tomu vzniká kresba dřeva (letokruhy).
Bělové dřevo funguje v rámci celého stromu jako vodovod a navíc zajišťuje zásobování koruny. Bělové dřevo je mladé. Současně s vytvořením nových kruhů bělového dřeva ztrácejí jeho vnitřní buňky svoji životní sílu a mění se v jádrové dřevo.
Jádrové dřevo (dřeň) je centrální výztuží a nosným sloupem stromu. Přestože jádrové dřevo není živé, nerozpadá se a ponechává si svoji plnou mechanickou pevnost tak dlouho, dokud jsou živé vnější vrstvy kmenu. V mnoha ohledech dosahuje pevnosti oceli: pouhých 30 cm dlouhý špalík jádrového dřeva o průřezu 2,5 x 5 cm unese váhu až 20 tun! Svou funkci nosného sloupu plní jádrové dřevo dokonce i v případě požáru – trámová konstrukce jako celek drží pohromadě a má, ač to zní neuvěřitelně, vyšší protipožární odolnost než železobeton.…

řez stromem,, prodej dřeva, sruby dřevo

  • 1. kůra
  • 2. korek
  • 3. korkotvorné pletivo
  • 4. lýko
  • 5. kambium
  • 6. dřevo
  • 7. dřeň

 

 

del.icio.us

Nejoblíbenější dřevostavby

Přihlásit se