Akce

Aktuálně



 Často hledané výrazy

Aktuality

Zdravý spánek


Dřevostavby vnášejí klid a harmonii do života. Vůně a teplo dřeva pohladí člověka na duši.
Nabízíme pár rad, jak zajistit zdravý a klidný spánek.


Co ovlivňuje kvalitu Vašeho spánku?

  • Orientace a umístění ložnice
  • Celková barevnost a zařízení ložnice
  • Čerstvý vzduch
  • Kvalitní postel vč. roštu a matrace
  • Vhodné ložní textilie
 zdravé spaní, spánek ve srubu, dřevěná postel
 
Orientace a umístnění ložnice
 
Pro ložnici je nejvhodnější místo v klidné „odlehlé“ části domu mimo běžný denní ruch. Ideální je například podkroví. Pokud zvažujeme světovou stranu tak optimální je sever nebo jih – tj. strany chladnější, protože chladné prostředí přispívá ke zdravějšímu spánku.  Východní strana domu se však nedoporučuje pro typy lidí, kteří si ráno rádi přispí a sluníčko by je „brzy“ tahalo z postele. Řešením jsou potom různé typy žaluzií čí závěsů. Ty nejen ochrání před prvními slunečními paprsky, ale mají i tepelně-izolační vlastnosti a ochrání Vaše soukromí. To je zcela nedocenitelné stojí-li Váš dům v husté zástavbě popř. jde-li do Vašich oken vidět přímo z ulice.
Velkým narušitelem klidného spánku bývají komáři. Raději než chemické přípravky zvolte tradiční a spolehlivé řešení – okenní síť.
 
Celková barevnost a zařízení ložnice
 
Nemalou roli hraje i barva ložnice. Výrazné ostré a křiklavé barvy jako červená či oranžová do ložnice nepatří, protože dráždí a navozují neklid. Spíše světlé a tlumené odstíny, které navozují pohodovou atmosféru a uklidňují. Mezi vhodné barvy se řadí  béžová, světle růžová nebo světle modrá.
 
Čerstvý vzduch
 
K základním faktorům ovlivňujícím kvalitu spánku se jednoznačně řadí vliv vzduchu a to jak do jeho kvality tak i teploty. Suchý a teplý vzduch bývá často příčinou neklidného spánku a některým osobám může způsobit dýchací potíže. Optimální teplota vzduchu pro zdravý spánek je 17-19°C. Nejenom v letních, ale i v zimních měsících je potřeba zajistit pravidelné větrání a vpustit do ložnice čerstvý a vlhký vzduch. Přirozené větrání je vždy prospěšnější než elektrické zvlhčovače nebo klimatizace.
 
Kvalitní postel včetně roštu a matrace
 
Ložnice není skladiště. Nikdy tuto místnost zbytečně nepřeplácávejte nábytkem. Pokud Vám to Váš dům či byt dispozičně dovolí, odložte věci raději do šatny než do ložnice. Nábytek v ložnici volte ve světlých odstínech. Vyhněte se „těžkému“ tmavému nábytku.
Samotný rám postele a postel jako taková nemají vliv na kvalitu spánku. Samozřejmě tím nemyslíme staré ztrouchnivělé a třeba i vrzající postele. :-)

Nesrovnatelně větší význam má pro zdravý spánek použitá MATRACE. Matrace mohou jak „léčit“, tak samozřejmě, ty nekvalitní i nevratně poškodit zdraví člověka. Dobrá matrace se přizpůsobí tělu člověka, nikde netlačí a nedeformuje páteř. Ta musí zůstat v rovině a ani nejtěžší bederní oblast by se neměla příliš propadat. V současnosti jsou stále více v oblibě tzv. vícezónové zdravotní matrace, kde každá zóna je přizpůsobena svou tvrdostí dané části těla. Kvalitní matrace je ideální doplnit i kvalitními rošty do postele.
 
Vhodné ložní textilie
 
Ke kvalitnímu spánku neodmyslitelně patří i vhodný polštář a přikrývka. Jednotlivé typy se od sebe liší druhem a množstvím náplně (tradiční vlna nebo peří, moderní duté nebo polyesterové vlákno). Alergici a astmatici samozřejmě musí upřednostnit moderní pratelné materiály.

Nedílnou součástí je samozřejmě i povlečení. Kromě hygienického hlediska, je zde důležitý i přínos estetický. Povlečení můžeme měnit podle nálady, ročního období nebo podle spáče pro kterého je určeno.Mezi nejběžnější typy se řadí: bavlněné, krepové, froté, brokátové, saténové, jersey, flanelové...
 
Zásady zdravého a kvalitního spaní:
  • Dostatečný komfort
  • Přiměřená délka spánku
  • Kvalitní matrace
  • Čerstvý vzduch
  • Před ulehnutím se nepřejídat, nepít, nerozčilovat se a nesportovat

zdravé spaní, spánek ve srubu, dřevěná postel

Rada našich babiček závěrem: „pomodliť, vyčúrať a spať …“ :-)

 

del.icio.us

Nejoblíbenější dřevostavby

Přihlásit se