Aktuality
Detektor kouře, detektor plynů
Topná sezóna začíná a krby, kamna či kotle budou opět našim každodenním příjemným společníkem. Zdroje tepla jsou naším dobrým a nenahraditelným přítelem v odbobí chladu, ale mohou se z nich během okamžiku stát i zdroje neštěstí a zkázy. Máte-li obavu a zdravý respekt před ohněm pořiďte si užitečného pomocníka - detektor kouře.
Detektory kouře jsou buď samostatná zařízení nebo jsou zapojeny jako součást centrálního elektronického zabezpečovacího systému.
Zabezpečovací systém
se skládá z:
|
Všechny zjištěné hodnoty jsou odesílány do ústředny, která je vyhodnocuje a následně v případě něbezpečí spustí světelný a zvukový alarm. Ústředna následně kontaktuje mobil nebo počítač majitele. Centrální zabezpečovací systém může být napojen přímo i na bezpečnostní agenturu nebo policii.
Optické hlásiče
kouře jsou ideální pro použití v rodinných domech. Pracují na principu rozptylu světla na částicích kouře. Dokáží rozpoznat kouř dříve než je jeho koncentrace lidem škodlivá. Optický detektor má však tu nevýhodu, že nedokáže rozpoznat spaliny velmi čistě hořících látek (např. alkoholu). Tento nedostatek odstraňuje vestavěný detektor teploty. V případě hrozícího nebezpečí detektory spouští světelný a zvukový alarm. Zdrojem napajení detektorů jsou baterie nebo elektrická energie.
Mnoho nezávislých testů dokazuje, že optické detektory obvykle zaznamenají kouř do 30 sekund od vzniku.
Detektory plynů
reagují na výskyt zemního plynu, svítiplynu, propanu, butanu, acetylenu, vodíku dalších nebezpečných plynů. A opět používají světelnou a zvukovou signalizici v případě pozitivní detekce škodlivin.
Do prostor s kotly na tuhá palita nebo plyn je doporučeno umístit detektor oxidu uhličitého, který vzniká při "špatném" hoření.
Rozmístění hlásičů/detektorů
se řídí následujícími pravidly:
- umístit nad místo potencionálního vzniku požáru
- neumisťovat do rohu místnosti nebo nad ventilace, kde je silné proudění vzduchu
- detektor plynu patří jen do místnosti s potencionálním únikem plynu, podle typu plynu jej připevněte buď k podlaze (oxid uhelnatý) nebo pod strop (zemní plyn)
Pokud již máte nainstalovány detektory kouře neopomeňte mít i kvalitní a hlavně funkční hasící přístroj.
Hasící přístroj umístěte na viditelném a dobře dostupném místě. V ideálním případě jich mějte více v blízkosti vytipovaných zdrojů nebezpečí požáru (kotelna, dílna...)
Další články k tématu komín:
Stavba a rekonstrukce komínu
Péče o komín a údržba komínu
Komíny - konstrukce a navrhování komínů
Detektor kouře, detektor plynů, hlásiče
Kouř z komínu vs. sousedské vztahy