Aktuality
Stavba a rekonstrukce komínu
Komín je nezbytnou součástí většiny budov. Jeho životnost předpokládáme minimálně 20-30 let. Takhle dlouhá investice by měla být samozřejmě dostatečně kvalitní, ale i univerzální, abychom mohli dle potřeby a aktuální situace změnit např. kotel na jiný druh paliva.
Od komínového systému očekáváme odvod spalin, hospodárný a bezpečný provoz kotlů, kamen či krbů, snadné čištění a údržbu.
Špatně navržený komín může vést k nehospodárnému topení nebo dokonce k nebezpečnému provozu. Komín není radno nikdy nijak "ošidit".
V současné době jednovrstvým komínům již odzvonilo. Dnes stavíme jen komíny vícevrstvé, kde průduch je tvořen keramickou nebo nerezovou vložkou.
Komín s keramickou vložkou
Jednotlivé keramické vložky se slepují lepícím tmelem. Každou vložku před osazením proklepeme. Zvonivý zvuk značí keramickou vložku bez poškození. Dutý naopak nekvalitní vložku s trhlinami, kterou je nutné vyřadit. Během slepování vložek se postupně vyzdívá obvodový plášť komína a mezi vložku a plášť se vkládá tepelná izolace. Pro osazení spotřebiče se vkládá T kus s otvorem a membránovým těsněním u plynových kotlů. Po vyzdění komínu v nadstřešní části osazujeme krycí desku.
Pokud je komín v nadstřešní části vyšší než 2 metry je shodné jej staticky zpevnit vložením betonářské výztuže a následným vybetonováním.
Hotový komín musí nejméně 3 dny „zrát“ před započetím plného provozu.
Pokud chceme „jen“ zrekonstruovat stávající komín je to mnohem obtížnější.
Základní pravidlo říká:
"Čím je vyšší účinná výška, tím je lepší komínkový tah a to zároveň umožňuje zvolit menší průměr komína a naopak.“
Minimální účinná výška pro připojení kotle na tuhá paliva čítá 5 metrů. Vhodné průměry komínového průduchu jsou obvykle 16 nebo 18 cm pro krbová kamna a 18 nebo 20 pro krbové vložky. Přesná dimenze závisí na výkonu spotřebiče.
Pro rekonstrukci komínu je vhodné použít např. lehký třívrstvý komínový systém, který nepotřebuje základ a montuje se suchým způsobem a má menší prostorové nároky na montáž.
Změna velikosti komínového průduchu
Změna velikosti komínového průduchu je někdy nutná pro připojení krbu nebo krbové vložky. Malý průměr lze zvětšit frézováním, kdy je pomocí hydročerpadla spuštěna na patu komínu frézovací hlava upevněná v hydromotoru. Postupným vytahování nahoru dochází k omýlání cihlového zdiva za stálého odsávání prachu. Z původního průřezu cihlového komína 100 x 100 mm z cihel 150/150 je možné vytvořit vytvořit kulatý průřez až 250 mm. Poté musí následovat vyvložkování keramickou nebo nerezovou vložkou.
Po rekonstrukci komína je vhodné učinit kouřovou zkoušku. Do komína se vloží dýmotvorná látka a poté se čichem a přístroji kontroluje, zda neuniká oxid uhelnatý.
Zmenšení stávajícího komína lze provést jen vložením vložky. V případě velké mezery mezi vložkou a zděnou částí komína je možné vložit tepelnou izolaci.
Kryty komínového průduchu
Soudobé nerezové kryty komínů chrání komín před dešťovou vodou. Většina jich však neodpovídá normě. Ta připouští jen Meidingerovu hlavici („talíř“ daných rozměrů osazený nad průduchem v komínové desce) nebo otočnou hlavici nazývanou „kohout“.
U krbů je vhodné osadit lapač jisker, bránící vzniku požáru.
Ceny komínů s keramickou vložkou se pohybují okolo 3000 kč/bm. Nerezové systémy, které lze zavěsit i na fasádu, lze pořídit od 5000 kč/bm.
Další články k tématu komín:
Péče o komín a údržba komínu
Komíny - konstrukce a navrhování komínů
Stavba a rekonstrukce komínu
Detektor kouře, detektor plynů, hlásiče
Kouř z komínu vs. sousedské vztahy